V minulém článku jsme si poměrně detailně popsali, jaké jsou možnosti při výběru podnoží pro lavičku z betonu, ale také kovu. Výhodou betonové lavičky a kovové lavičky je fakt, že jsou si navzájem tak podobné, že postup pro výrobu fošen je defacto naprosto shodný. Oba druhy zahradních laviček jsou dodávány se třemi smrkovými fošnami o tloušťce 38 mm, šířce 17 cm a délce 150 nebo 180 cm. Setkávám se se zákazníky, kteří potřebují nábytek prodloužit například na 200 cm, ale i na 250 cm. U nábytku 250 cm je již však na zváženou, jak bude využíván a jak s ním bude zacházeno. Do veřejných míst, kde lze očekávat vyšší koncentraci vandalů už u délek 250 cm raději doporučuji doplnění lavičky o třetí nohu, aby se minimalizovalo riziko jejího poškození. V domácích podmínkách při běžném zatěžování by do 250 cm délky měly být dvě podnože plně dostačující. V případě váhání se však na mě neváhejte obrátit a pokusím se Vám odborně poradit.
Podnože k lavičkám – doplnění o fošny
Koncepce laviček počítá s instalací 17 cm širokých fošen, avšak existují případy, kdy má zákazník speciální požadavek na širší fošny a v tomto případě lze zahradní lavice osadit fošnami do šíře až 19 cm.
Podnože k lavičkám – montáž
K montáží jedné lavičky je zapotřebí 12 vratových šroubů o průměru 8 mm. U kovových laviček osazených fošnami o tloušťce 38 mm je vhodné použít šrouby o délce 70 mm. Naopak u betonové lavičky je potřeba použít 8 ks šroubů délky 140 mm do sedáků a 4 ks šroubů délky 130 mm do opěradla betonové lavičky.
Po montáži veškerého nábytku je zapotřebí mít na paměti fakt, že dřevěné části budou v průběhu let různě sesychat, a tudíž je nutné nábytek po celou jeho dobu životnosti kontrolovat a šrouby průběžně dotahovat. Pouze tak lze zajistit vysokou pevnost nábytku po dlouhá léta.
Postrádáte zde nějakou informaci? Rád Vám poradím v kontaktech níže.