Umístění zahradní lavičky

Zahradní lavička jakožto věc je primárně určena k odpočinku na různých místech, která nabízejí hezký výhled na přírodu, různé budovy, ale také například jako sedací plocha na autobusových zastávkách, či chodnících, stezkách, parcích atd. Současný trh nabízí poměrně velké množství druhů laviček a stolů, které s sebou nesou různé výhody a nevýhody.

Materiály zahradní lavičky 

  • ocel
  • litina
  • beton

Ocelové nohy laviček mají výhodu v nenáročnosti na výrobu a relativně nízké hmotnosti, jež se ovšem může stávat i nevýhodou zejména na veřejně přístupných místech, kde může být lavička díky své nízké hmotnosti poměrně jednoduše odcizena. Další nevýhodou oceli je koroze, které se nedá zabránit, ale dá se minimalizovat kvalitními nátěry, které musí být pravidelně obnovovány, což je poměrně pracná činnost, jež zahrnuje mechanické odstranění starého nátěru, přípravu povrchu a následný nátěr. Litinové nohy jsou často zdobeny různými ornamenty, které lavičce dodávají krásný vzhled a to po dlouhá léta, jelikož správně ošetřená litina téměř nepodléhá povětrnostním vlivům jako je koroze. Nevýhodou litinové lavičky je její relativně nízká hmotnost, může tedy lákat zloděje. Další nevýhodou této lavičky je nižší odolnost litiny vůči vandalům.  Litina je sice značně pevný materiál, ovšem křehký, tudíž špatně snáší silné nárazy cizích předmětů. Betonové nohy vynikají svou vysokou pevností, která zaručuje značnou odolnost vůči vandalům. U betonových nohou není nutné nijak extrémně řešit ani jejich údržbu, jako tomu je u ocelových nohou. Neposlední výhodou betonových nohou je jejich vysoká hmotnost, která odrazuje zloděje. Betonové nohy, které se mohou zabetonovat, nebo uzamknout řetězem se stávají velice obtížně odcizitelné. V kombinaci s gravírováním nápisů se lavička stává pro zloděje nezajímavým objektem.    

Dle výše zmíněných informací je vhodné nejdříve si určit, v jakých místech bude lavička umístěna a na základě této informace vybrat vhodnou konstrukci lavičky. Dále si musíme říci, jak velkou péči budeme chtít lavičce věnovat v podobě údržby. Je totiž nutné počítat s tím, že pokud dojde u ocelové lavičky k porušení vrchního nátěru, je ocel vystavena povětrnostním vlivům a začíná korodovat, naopak při poškození povrchové úpravy betonové lavičky nedochází k žádné degradaci materiálů, které mají životnost až několik desítek let.

 

Postrádáte zde nějakou informaci? Rád Vám poradím v kontaktech níže.

Zpět na produkty - www.zahradnisezeni.cz_1

×

Splátková kalkulačka ESSOX