Povrchová úprava lavičky na zahradu

Povrchová úprava venkovní lavičky může mít mnoho podob. Například venkovní stůl, nebo venkovní lavička vyrobená z oceli může být natřena barvou, ošetřena komaxitem, případně žárovým zinkováním. Mnozí však neví, že i povrch betonu může být ošetřen několika technologiemi. Naopak od všech dostupných materiálů lavičky z betonu nemusí být vůbec ošetřeny. To z důvodu, že vhodně zvolený beton téměř nepodléhá povětrnostním vlivům. Z tohoto důvodu se v drtivé většině případů setkáváme s neošetřeným betonem v podobě mostních pilířů, sloupů, či například betonových bariér podél silnic. Všechny tyto povrchy mají společné mírně odlišné odstíny a betonové výkvěty, jež jsou typické pro beton, avšak nijak nenarušují jeho pevnost ani životnost. Jedná se pouze o chemickou reakci v betonu.

Povrchová úprava betonu

  • nástřik pohledového betonu
  • natírání betonu

Povrch betonu je dále možné ošetřit speciálním nástřikem pohledového betonu. Tento nástřik sjednocuje odstín povrchu betonu, avšak po prvních deštích vznikají již výše zmíněné vápenné výkvěty, které na rozdíl od neošetřeného betonu nejsou tak výrazné, a navíc rychleji zmizí. Po proběhnutí tohoto cyklu dojde k barevnému ustálení po dlouhá léta. Další variantou ošetření betonu je jeho nátěr. Beton je poměrně savý materiál, tudíž pro správnou přilnavost barvy je nutné povrch nejdříve napenetrovat, aby barva co nejlépe přilnula. Po zaschnutí barvy je nanesena ještě druhá vrstva barvy, která je v konečné fázi přetřena lakem, jenž chrání barvu před UV zářením, vytvoří povrch ještě hladším a tím i lépe udržovatelným až bezúdržbovým. Vrchní vrstva laku díky svému složení odpuzuje vlhkost, čímž se minimalizuje riziko porůstání povrchu mechem. Beton standardně natíráme barvou RAL 7037 - světle šedá, která na lavičce působí nejpřirozeněji. Na povrchu betonu se velmi špatně drží nečistoty jako posečená tráva, bláto atd. V případě polití povrchu nápojem je možné povrch jednoduše otřít vlhkým hadříkem. O péči zahradního nábytku jsem psal v tomto článku.

Povrchová úprava dřeva

Výdřevy lavičky standardně ošetřuji vysoce kvalitní barvou, která zamezuje pronikání vlhkosti do dřeva, čímž se značně prodlužuje jeho životnost. Jelikož je dřevo přírodní materiál a povrch dřeva je značně zatěžován na oděr, je nutné povrch pravidelně obnovovat. Pouze tak lze zajistit životnost lavičky po dlouhá léta.

 

Postrádáte zde nějakou informaci? Rád Vám poradím v kontaktech níže.

Zpět na produkty - www.zahradnisezeni.cz_1

×

Splátková kalkulačka ESSOX